דבר מנכ"ל ביה"ס

מכל החגים ביהדות , סוכות הוא ככל הנראה  החג שמתייחס בעוצמה הגבוהה  ביותר לתקופתנו.

על פי חלק מהמנהגים (בעיקר אצל בני קהילות אשכנז)  קוראים בשבת חול המועד סוכות את מגילת קהלת.

הקשר בין קהלת לסוכות כלל אינו ברור. מה עניין זה אצל זה.

החברה המקראית, שברובה הייתה חקלאית, חגגה את חגיה בהתאם ללוח השנה הטבעי. על פי לוח זה, חג הפסח הוא חג האביב, שבו מתחילה התבואה להבשיל, חג השבועות הוא חג בכורי החיטה, שהוא עיקר מזונו של האדם וחג הסוכות הוא חג של סיום העונה החקלאית, לאחר עבודת הקציר של האביב והבציר של ענבי הקיץ.

חג האסיף הוא זמן עצירה והתבוננות בסיפוק עצום אחרי חצי שנת עמל. בסוף שנת יבול מתבונן החקלאי בגאווה ומתמלא בשמחה. זוהי, בתקציר, משמעות השמחה של החג.

אלמלא היינו גדלים על מורשתו של קהלת היינו בטוחים שהסיפור נכתב במאה ה21. קהלת, מסמל את ההצלחה האולטימטיבית: האיש שיש לו הכל !!! בתים , מכוניות, בגדים, נשים מעריצות… ואולם מסתבר שהעולם יכול להציע לאדם,  הנאה, רכוש כוח וחוכמה, ובכל זאת בחלל האוויר עומדת כל הזמן  השאלה מרכזית ששואל קהלת ועליה מבוסס הספר …: "מה יתרון לאדם בכל עמלו שיעמול תחת השמש"?  שאלה שלאורך כל המגילה ימשיך קהלת לחפש עליה מענה…

שאלות מסוג זה מערערות את כל השמחה ויכולות לשמש כמו קוץ המפוצץ בלון. האם חכמים שקבעו לומר את קהלת בסוכות מטפחים בקרבנו את הקוצים הללו?

כישלונו של קהלת למצוא משמעות  לחייו מיוחס ישירות לאובססיה שלו ל: אני

“בניתי לעצמי. התכנסתי לעצמי. ביקשתי לעצמי. " ככל שהוא רודף אחר עשייתו הוא מגלה שהחיים שלו הופכים לריקים יותר. 

אין ביקורת חזקה יותר על חברת הצריכה, שהאליל שלה הוא העצמי, שהסמל שלו הוא ה"סלפי "והקוד המוסרי שלו הוא "מה שעובד בשבילך                ." 

בסוף הספר קהלת מוצא משמעות "בפשטות" .  אכול, שתה ותהנה מהשמש …  

זוהי המשמעות של סוכות בכללותה.  סוכות הוא החג של "הפשטות"

סוכות , הוא החג שבו אנו מתקרבים אל הטבע, יותר מתמיד. אנו יושבים בסוכה רעועה עם גג מעלים, משוחררים מהעולם הטכנולוגי שמציף אותנו לאורך השנה. הכוח של סוכות הוא שהחג לוקח אותנו בחזרה לשורשים היסודיים ביותר בהווייתנו.

אנחנו לא צריכים לחיות בארמון כדי להיות מוקפים "בענני הכבוד"

 מה שהופך את הסוכה ליפה יותר מהבית שלנו הוא שכשמדובר בסוכות, אין הבדל בין עשירי העשירים והעניים שבעניים !!!

לאחר תפילות ראש השנה ויום הכיפורים שבהם ביקשנו:  "כתבנו לחיים" מגיע קהלת שמזכיר לנו את משמעות חיינו. מה שחשוב הוא לא כמה שנים אנו חיים אלה העוצמה שאנו חיים אותם.

אכן יש משהו במהלך המוסרי של התורה, בכתב ובעל פה, שמבקש כל הזמן לרסן ולהעמיד את האדם המשגשג במקום ראוי יותר תחת השמים!!!

תחושת הגאווה של האדם השב מקציר יומו עשויה להביאו לידי שכחה והאלהת עצמו.

דווקא בחג האסיף מחייבת התורה לצאת לדירת ארעי, אל הסוכה. "צא מדירת קבע". תכיר בארעיות שלך בעולם ותכיר שכל העושר שצברת הוא מתת שמים. זוהי תכלית היציאה לסוכה ועל פי זה ניתן לומר שזוהי תכלית הקריאה של מגילת קהלת דווקא בעונה זו. להזכיר לאדם המתעצם שבעצם הוא ומעשיו – הבל.

בס"ד

דבר מנהלת התיכון

צוות יקר, הורים ותלמידים יקרים

אין ספק, שניצבת בפנינו שנה מאתגרת ולא פשוטה ולאור המתווים המשתנים תוך כדי תנועה עלינו לחשב מסלול מחדש ולהתאים את עצמנו למציאות המאתגרת והמשתנה. אולם אני בטוחה כי בע"ה נוכל לעמוד באתגרים בכוחות משותפים.

אנו עמלים גם בשעות אלה, ערב כניסת החג, על מערכת שעות חדשה ללמידה מרחוק שנבנית מתוך חשיבה פדגוגית, והיא תישלח אליכם במהלך השבוע.

בשכבת י נתמקד בהערכות החלופיות שכידוע, מהוות 30% מהציון הסופי ובמקצועות הליבה –    לשון, מתמטיקה ואנגלית.

בשכבות יא- יב נתמקד בבחינות הבגרות החיצוניות במועד החורף.

להלן מספר דגשים ללמידה מרחוק:

  1. שחרית- (8.15 – 8.30 ) יום הלימודים יפתח במפגש של רבע שעה עם מחנכת הכיתה.
  2. בכל יום התלמידים ילמדו כשש שעות (פירוט הלו"ז יצורף במערכות).
  3. חשוב לבדוק נוכחות ולעדכן במשוב. נא לעדכן את מחנכת הכיתה לגבי תלמידים שנעדרים מהמפגשים ואף ליצור איתם קשר בעצמכם.
  4. התלמידים מחויבים לשבת במפגש עם מצלמה פתוחה.
  5. כל הקישורים יהיו שתולים בגוגל קלאס רום.

יישר כוח גדול  לחגית לוזון, אחראית המערכת,  שעובדת במסירות על השינויים במערכות ובלעדיה כל זה לא היה קורה.  

בחג זה מצווה מיוחדת לשמוח כפי שכתוב "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ … וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ" (דברים ט"ז י"ד-ט"ו) ובליל הושענא רבה, יום חיתום הדין, אנו מתפללים לבורא עולם שיחתום את דיננו לטובה. מאחלת לכם צוות יקר, תלמידים והורים יקרים כי השמחה תשרה בביתכם כל השנה, וה' ימלא משאלות ליבכם לטובה.  בימים אלו נישא גם תפילה לרפואת כל חולי עמנו בפרט ולכל החולים בכלל ושיקוים בנו הפסוק "מנע מגיפה מנחלתך".   

חג שמח,
יעל עמירם -טואף

דבר מנהל חטיבת-הביניים

הורים ותלמידים יקרים שלום רב.

חג הסוכות הוא חג המסמל את אחדות עם ישראל. כולנו יושבים ביחד בסוכה, מזמינים אושפיזין, מחברים ביחד את ארבעת המינים לאגודה אחת ומברכים עליהם. מצווה חשובה נוספת בחג הסוכות היא להיות שמח כמו שכתוב בתורה "ושמחת בחגך". חג הסוכות מלמד אותנו שהשמחה והאחדות קשורים אחד בשני והשמחה האמיתית נמצאת רק במקום בו שורים השלום והאחדות!!

פתחנו את שנת הלימודים בכפוף למגבלות ותקנות שכולנו מחויבים לעמוד בהם כדי לשמור על בריאותנו וגם להמשיך ללמד ולהתקדם בחומר הלימודי.
לאור הנתונים שקיבלנו ממשרד החינוך, נערכנו ללמידה מרחוק כבר בחופשת הקיץ, הקמנו סביבות למידה מתוקשבות מתקדמות והכשרנו את מורינו להוראה מיטבית מרחוק. כשהתחיל הסגר הינו ערוכים והפעלנו את מערך הלמידה המתוקשב באפן מלא ומיטבי. המורים ממשיכים ללמד על פי המערכת והתלמידים לומדים ומתקדמים.

אנו מייחלים לחזרה לשגרה, לראות את תלמידינו לומדים איתנו בבית הספר אבל ערוכים לכל תרחיש של הוראה מרחוק ונעשה זאת הכי טוב שאפשר.

זה המקום להודות לצוות החינוכי המצויין של בית ספר "ריגלר" המלמד במקצועיות ומסירות וממשיך להוביל את תלמידיו להצלחות גם בימים לא שגרתיים.

מאחל לכם שנה טובה ובריאה וחג סוכות שיביא ב"ה המון שמחה לעם ישראל.
דני אליהו
מנהל חט"ב

תלמידים רבים יצאו מחוץ לבית הספר לעזור לעמותות שונות בעיר נתניה כדי לארוז חבילות מזון למען המשפחות הנזקקות של העיר נתניה. התלמידים יצאו בשמחה רבה, ארזו ועזרו באהבה גדולה.

כל תלמידי בית הספר כתבו גלויות וברכות של שנה טובה לדיירים של בתי האבות בעיר. הדיירים קיבלו את הברכות בערב חג ראש השנה וזה מילא אותם בשמחה וחיוך.

לקראת חג סוכות יצאה סיירת מיוחדת , תלמידים יקרים מכיתה יא2 ובנו סוכות למשפחות הנמצאות בבידוד ולזוגות קשישים. הצטרפו לחגיגה תלמידי יב5 האלופים אשר הכינו קישוטים לאותן הסוכות. יישר כח

עמותת שי לעילוי נשמת החייל שי עוזאני זכרונו לברכה, ששתי אחיותיו מלמדות בבית הספר שלנו, שרון טרבלסי וחגית שפירא, יחד עם תלמידי בית הספר התארגנו, על מנת להוציא חבילות שי למשפחות נזקקות בעיר נתניה, כדי לשמח אותם לקראת החג.
התלמידים והמורים גייסו כספים, אספו מצרכי מזון, הכינו את החבילות ויחד כולם חילקו את החבילות למשפחות ברחבי העיר.
אנחנו מעודדים את התלמידים למעורבות ולרגישות בקהילה. שתהיה שנה טובה

קצת לנשמה. רב בית הספר , הרב אזוגי מעביר שיחה לזום לכל תלמידי בית הספר והוריהם בנושא חג סוכות בהלכה ובאגדה

הודו לה' כי טוב.

בשבח והודיה לה' על שזיכנו להוביל את תלמידי ביה"ס בנתיב ההצלחה. זכינו זו השנה השניה בהוקרת משרד החינוך על הישיגינו יוצאי הדופן. נבחרנו שוב לרשימת בתי הספר המצטיינים בארץ.

 

 

קרדיט לתמונות אמנות: אהובה קליין

גלילה לראש העמוד