דבר מנכ"ל ביה"ס

הקב"ה פונה לאברהם ומצווה עליו ליטול את מקל הנדודים ולצאת למסע שאין לו יעד ברור.

"לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך".

הגזירה לנוע בעולם מוכרת לנו מאדם הראשון שגלה מגן עדן ממקום מבטחים…  

במובן האישי, הנדידה יוצרת אובדן זהות וקשר… היא עוקרת את העוגן הבטוח…, ומערערת את היציבות.  אולם, הקב"ה מבטיח לאברהם כי יתברך בכל המובנים : הוא עתיד להתעשר, להתברך בזרע ולזכות בשם טוב. " ואעשך לגוי גדול ואברכך ואגדלה שמך והיה ברכה…"

רש"י מעיר שהברכה באה כעידוד וכמענה לחששות המלווים את האדם הנודד.

מקובל לחשוב שאדם שעובר ממקום למקום הוא אדם לא מוכר. כל שבנה במהלך חייו נמחק, כי הוא אינו קיים בתודעה של הסובבים אותו.

הזר הוא גם כזה שאינו מכיר בטיב התרבות המקומית הוא לא תרם להתהוותה, וההנהגות שהוא מביא אתו חורגות מן המוסכמות.

אדם שמכה שורשים במקום אחד קונה את שמו בעמל של שנים, ביצירת יחסי גומלין עם הסביבה בכל המובנים הללו. של שותפות, אחריות ותרבות.

אברהם מצטווה לעקור את מושבו ועומד לאבד את מקורות המחיה שלו, ואת קישורו הטבעי ושמו הטוב. במצב החדש, גם כל הון ורכוש יהפכו למשא כבד המעיק על הניידות.

על כל אלו, הקב"ה מתחייב לפצות את אברהם בכך ששמו יגדל בעולם.

אולם, הבטחה זו עומדת בניגוד לנוהג שבעולם, ולתוצאה הטבעית של הציווי. הנדידה משנה את אופיו של האדם. הוא חווה זעזועים ומתחים. קצב החיים שלו אינו אחיד יותר, וכל התרחשות קלה נותנת את אותותיה על מהלך חייו. הוא חייב להיות קשוב יותר למתרחש…

סמלה הדרמטי ביותר של התופעה, מאז ומעולם, הן מילותיו של הקב"ה לאברהם, המילים שהוציאו את ההיסטוריה היהודית לדרך: "לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ" (בראשית יב, א).

למה נחוצה הייתה העקירה הזו? כי בדרך כלל אנשים פועלים מתוך קונפורמיות.

הם מסתגלים למוסכמות זמנם ומקומם, וסופגים את התרבות שסביבם: מֵאַרְצְךָ.

הם מושפעים מחבריהם ומשכניהם: מִמּוֹלַדְתְּךָ

הם מעוצבים בידי הוריהם והמשפחה שגדלו בה: מִבֵּית אָבִיךָ.

להיות יהודי פירושו לערער על המוסכמה הרווחת מסביב

מה אם כן סוד השפעתו? הוא היה מוכן להיות אחֵר.

חז"ל אומרים שהיהודי  נקרא "עברי" כי "כל העולם מֵעֵבר אחד – והוא מֵעֵבר אחד"

אחת הסיבות לכך שיהודים נעשו מנהיגים כמעט בכל זירה של מפעלות האנושות, מעל ומעבר לשיעורם המספרי, היא נכונותם להיות שונים.

לאורך אלפי שנים היהודים הם דוגמה נדירה לקבוצה המסרבת להיטמע בתרבות השלטת או לאמץ את הדת השלטת.

ערכה של הקביעות הוא בביטחון וביציבות. ערכה של נדידה הוא בערנות, ברעננות ובעימות.

מהלך אלוקי מוציא את אברהם מהקשרו ופועל שתי פעולות. הוא מסייע בידו לזהות ולחדד את האיכות העברית, אך גם הופך אותו לאב המון גויים.

 גורלו של העם היהודי אינו שונה בהרבה מזה של אברהם…

שבת שלום

אורי.

 את ראש חודש חשוון פתחנו ביום ראשון ל' תשרי, בתפילה חגיגית  והלל בחצר בית הספר (על פי המתווה המתיר) בהובלת הרב אזוגי. את התפילה שידרנו בזום לתלמידי החטיבה המעוניינים להתפלל יחד עם המניין, אשר לומדים מרחוק בביתם.

 תודה רבה לתלמידים החזנים שלנו ולכל התלמידים אשר הצטרפו למניין. יישר כח!

למחרת, א' חשוון בנות השירות הלאומי חילקו לכל התלמידים צ'ופר לכבוד ראש חודש וציננו אותנו בשלוק מתוק.

 תודה רבה לכן:) וחודש טוב ומבורך!

יום ראשון, ז' במר חשון התקיימה בכל החמ"ד עצרת תפילה לבקשת גשמים ועצירת המגיפה. התלמידים לקחו חלק בעצרת דרך הזום. העצרת הייתה בהשתתפות הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ושוש נגר, מ"מ ראש מנהל החמ"ד. התלמידים התפללו ריגשו מאוד והתרגשו. בע"ה שכל תפילותינו יתקבלו במהרה.

ובנוסף, פינקו אותנו תלמידי כיתה י"ב6 בהובלת המחנכת בת אל פינגדלין בצ'ופר של ופל שוקולד ובו תזכורת שעכשיו אנו מתחילים להתפלל על הגשמים- "ותן טל למטר לברכה". 

תודה לכם!!!

ליאור פריאל | רכזת מעורבות חברתית

אחת ממטרות החינוך היא: "לטפח מעורבות בחיי החברה הישראלית, נכונות לקבל תפקידים ולמלאם מתוך מסירות ואחריות, רצון לעזרה הדדית, תרומה לקהילה, התנדבות וחתירה לצדק חברתי במדינת ישראל" (חוק החינוך הממלכתי התשס"ד, 2003).

התכנית להתפתחות אישית ולמעורבות חברתית מיועדת להוביל תהליכים של למידה משמעותית, להעצים את הלומד ולקדם מעורבות חברתית ואזרחית. אנו שואפים למטרה זו באמצעות התנדבות אישית וקבוצתית שכל התלמידים שותפים להן.

קיימנו השבוע יום מוקד מעורבות חברתית לשכבת י' ו י"א. ביום מוקד אנו מצגים לתלמידים את התכניות ואת כל מקומות ההתנדבות שניתן להתנדב אליהם השנה. אופי ההתנדבות השנה הוא בנוי בעיקר מיוזמות אישיות של התלמידים ואנו כאן יחד כדי להוציא אותן לפועל. ובנוסף התלמידים מורשים להתנדב במקומות בעיר בעלי התו הסגול. התלמידים הלומדים מרחוק כונסו בזום שכבתי ואילו הלומדים בבית הספר השתתפו במעגל הכיתתי.

תודה רבה לתלמיד רפאל ולזר מכיתה י'1, אשר שיתף אותנו במפגש שכבת י', על מקום ההתנדבות שלו, שהוא פעיל בו כבר מכיתה ט'. רפאל פעיל בתכנית "יוניסטרים", תכנית יזמות וסטארטאפים שבה ממצאים ומפתחים מוצר ולומדים להיות יזמים בעולם העסקים. מוצרים שממצאים הם למען רווחת הקהילה. מעורר השראה. יישר כח!!! 

ערן מיזן | רכז תקשוב

כיצד לזכור סיסמאות???

אתרים רבים דורשים סיסמאות לצורך אבטחת מידע, חלקם חשובים יותר וחלקם פחות. לרוב, אנשים נוטים להשתמש באותה סיסמא במספר אתרים או לבחור בסיסמאות פשוטות לאתרים שנראים כלא חשובים, כדי לא לשכוח רבים מצלמים את הסיסמא או שולחים לעצמם הודעה עם הסיסמא או אפילו מכינים לעצמם פתק עם הסיסמא, הבעיה עם כל השיטות הללו שהמידע הולך לאיבוד בנבכי המידע בפלאפון בין אם בגלל שהצטברו קבצים רבים אחרי השמירה ובין אם בגלל ניקוי ומחיקת קבצים ישנים.

 
המלצת צוות התקשוב של בית הספר היא להשתמש באפליקצית "אנשי הקשר" ולשמור שם את הנתונים, למשל כדי לשמור את חשבון המייל הארגוני שבית הספר פתח עבור התלמידים ניתן לפתוח איש קשר בשם "מייל ריגלר" בתוכו לשמור את כתובת המייל והסיסמא, כך ניתן לעשות לגבי כל אתר והסיסמאות שלו, אם יש חשש ניתן לתת לאיש הקשר שם קוד ברור שמעיד על איזה אתר מדובר

אנו ממשיכים לעקוב אחר בנות שכבת י"ב. אוריה אליאס, רכזת מעגלים העבירה שיחות הכוון לתלמידות הלומדות בבית הספר י"ב3 ו י"ב5. הבנות נחשפו למגוון מקומות השירות הלאומי וגם לאפשרות של שירות צבאי משמעותי. בהמשך הגיעה לבית הספר נציגה מעמותת "אלומה". תכנית אלומה היא מסייעת לבנות דתיות המבקשות להתגייס לשירות משמעותי תוך שמירה על זהותה כשומרת מצוות. 

השבוע ציינו עשרים וחמש שנים לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל.

רצח יצחק רבין הוא נקודת שפל כואבת המבטאת משבר עמוק בחברה הישראלית. הרצח יצר קרע ברקמת החיים
המשותפים במדינה וערער את הנחת היסוד שהייתה מקובלת על כל הציבור, שלפיה המחלוקת הפוליטית
הסוערת ככל שתהיה לא תפרוץ ולא תזעזע את גבולות הדמוקרטיה הישראלית.
יום הזיכרון לרצח יצחק רבין הוא זמן לחשבון נפש והזדמנות לשיח על אודות היכולת להתמודד עם משברים
ואתגרים שמשסעים את החברה, על אודות הקושי לזהות הזדמנויות הגלומות במשברים ומאפשרות לצמוח מתוך
הקושי ועל אודות מקומו של האזרח בעיצוב ההוויה שבתוכה הוא חי.

התלמידים נחשפו לדמותו ופועלו של יצחק רבין, התלמידים בחנו את המושג "משבר" ודנו באופני
התמודדות אישיים וחברתיים עם משברים. התלמידים דנו במשבר הנוכחי כ'שעת מבחן' עבור החברה והמדינה וכיצד שותפות ואחדות יכולים לסייע לחברה במשבר.
 
כיתות מספרות

כיתה ז4  ציינה בשיעור חינוך את יום הזיכרון יצחק רבין. במהלך השיעור התלמידים למדו דרך מצגת על תחנות בחייו של יצחק רבין ועל פועלו הרב למען עם ישראל ומדינת ישראל. כמו כן שוחחנו על אירוע הרצח המחריד, תוצאותיו והלקחים שאנו חייבים ללמוד מאירוע זה. בסיום הלמידה התלמידים שיתפו בלוח פדלט כיתתי דברים אותם למדו על יצחק רבין ז"ל ועל מורשתו. מוזמנים לצפות בפדלט

תודה רבה ויישר כח לבנות השירות אשר העבירו מערכי שיעור מרתקים בנושא לתלמידי כיתות י"ב3 של המחנכת גלית ברוך וב י"ב5 של המחנכת יעל עמירם.

רקפת כהן | רכזת פדגוגית

בתקופה בה הקורונה עדיין לא הייתה חלק מחיינו, קמנו בבוקר כשעה לפני היציאה, התארגנו, התלבשנו, אכלנו משהו ויצאנו לדרך. (כן….לגבי הבנות….תכניסו גם זמן איפור ושיער). 

אולם כיום, תלמידים רבים הלומדים למידה מרחוק, קמים כ-5 דקות לפני תחילת השיעור הראשון, משפשפים את העיניים ונכנסים לזום. 

בינינו… איך אפשר להתרכז בצורה כזו? עצתי לכם- התארגנו כפי שהתראגנתם ליציאה לבית הספר. התרעננו, התלבשו, אכלו ותשתו ורק אז תתישבו ליד השולחן ותכנסו לשיעור…מרחוק. 

(זוכרים מהטיפ הקודם???שולחן, לא מיטה…)


השבוע קיימנו מפגש ראשון של השנה עם תלמידי מועצת התלמידים. תלמידי המועצה הם התלמידים הממשיכים משנה שעברה. שמחנו מאוד לפגוש את כולם.
פתחנו את המפגש עם ברכתו של מנהל החטיבה , מר דני אליהו. דנו בסוגיה מיהו מנהיג  ומה התכונות שיש במנהיג? התלמידים גם סיפרו אלו תכונות מנהיגות יש בהם. ראינו תלמידים עם חוזקות מדהימות ותלמידים שללא כל ספק מנהיגים אמיתיים אשר יובילו יוזמות חברתיות.
 תודה לכל המנהיגים שלקחו חלק במפגש! בהצלחה לנו!!!
 
בליל י"א חשון ציינו את ההילולה של אמא רחל. בנות התיכון התכנסו להפרשת חלה מרגשת ומשותפת בהובלת הרבנית מיכל ספקטור. פתחנו בהכנת העיסה כולן יחד, המשכנו בדברי תורה על רחל אימנו ודברי חיזוק ואמונה לאור התקופה. התלמידה הילה תמר קוטיגרו מכיתה י"א1 הציגה בפנינו ציור מרשים שהכינה לכבוד האירוע והתלמידות מעיין צעדה ואדריאן גלאם הכינו מצגת על סיפור חייה של רחל אימנו. לאחר שהחלות היו מוכנות מספר בנות תרמו את החלות שלהן לקשישים, למשפחות בבידוד ולשכנים. תודה למורה הדר טרבלסי שפינקה את התלמידים שלה למוחרת עם לחמניות קטנות וטעימות מאירוע ההפרשת חלה! יישר כח ותודה רבה לכל המורות שלקחו חלק באירוע ולתלמידות המהממות! בע"ה שכל תפילותנו יתקבלו בברכה.
 
בוקר י' חשוון ציינו את יום פטירתה של רחל אמנו בטקס שהועבר לבנות החטיבה .
ניצחה על הטקס הגב' אליזבט אסייג ותלמידותיה המקסימות.
בתום הטקס קיימנו סעודת אמנים.

כמו כן בערב התקיים שיעור למורות החטיבה לעילוי נשמתה של רחל אמנו בליווי הרבנית לימור עובדיה ובסיומו התקיימה סעודת אמנים. במסגרת ערב זה נאמרו דברי הוקרה ברכה והערכה לסגניתנו היקרה הגב' דיטה לוזון שפורשת בשנה זו. אנו מאחלים לה פרישה נעימה ובהצלחה רבה בהמשך הדרך שרק החלה.
 
 
 

כיתת ט' בנים של המחנכת ריקי חדד קיימה השבוע לימוד על פועלו של המרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל.
התלמידים למדו על אישיותו ועל ערכיו שהובילו אותו להיות מנהיג רוחני.
בתום הלימוד כל תלמיד ציין למה הכי התחבר באישיותו ובערכיו.

לאחר 43 שנים במערכת החינוך מתוכם 24 שנים בבית הספר ריגלר נפרדה היום הנהלת בית הספר מסגנית מנהל חטיבת הביניים, דיטה לוזון שפרשה לגמלאות. בשל הנסיבות נערך בבית הספר טקס פרידה סמלי  בהשתתפות הצוות המוביל בחטיבה. דיטה שהגיעה לבית הספר בשנה השנייה לפתיחתו שימשה כסגנית מנהל חטיבת הביניים ואלפי בוגרי בית הספר זכו להתחנך אצלה.

בברכת הפרידה לצוות כתבה דיטה שהיא יוצאת לדרך חדשה ונושאת בקרבה הרבה זכרונות טובים שקשורים לביה"ס.

ביום ראשון תיכנס לתפקידה הסגנית שנבחרה להחליף את דיטה, נטלי שבע. בשם כל צוות המורים והתלמידים נברך את דיטה בברכת צאתך לשלום ונאחל לנטלי הצלחה רבה בתפקידה החדש. 

קרדיט לתמונות אמנות: אהובה קליין

גלילה לראש העמוד