פרשת ויחי
כניסת השבת
| 16:27
צאת השבת | 17:26

ברכה היא התחברות  |  אורי כהן – מנכ"ל ביה"ס

פרשתנו החותמת את ספר בראשית עוסקת בימיו האחרונים של יעקב כחותם דור האבות, ובברכותיו לבניו שיהוו את דור הבנים בהמשך ההיסטוריה. יעקב, חותם תקופה שנראית כ"תור הזהב" וכאשר יקום מלך חדש אשר לא ידע את יוסף, יתחילו השעבוד, הגלות והגאולה השזורים בדברי ימיהם של ישראל. לפני ברכותיו של יעקב לבניו, מגיע יוסף אל מיטת אביו עם בניו שנולדו לו במצרים.

 

לאחר שיחת פתיחה וברכה ליוסף, פונה יעקב אל יוסף בראותו את בניו בשאלה שנראית לנו מופלאה, אף נוראה ושואל "מי אלה?" ואין זה משום שכבדו עיניו מזוקן, שהרי על כך יסופר רק לאחר מעשה זה. והרי נמצא יעקב במצרים כבר 17 שנה ולבטח כבר ראה את בני יוסף, אם כן מה פשר שאלתו "מי אלה???" ומופלאה אולי עוד יותר תשובתו של יוסף: "בני הם אשר נתן לי אלוקים בזה" ולאחר תשובה זו, שקט… לכאורה לא חידש יוסף כלום לאביו. אם כן מה בעצם היו שאלת יעקב ותשובת יוסף?


צריך לזכור באיזו מציאות אנו מדברים: בניו של יוסף נולדו וגדלו במצרים, בסביבה תרבותית לא להם. לבושם היה כשל בני שלטון מצרים, להבדיל מיתר נכדיו של יעקב.

רצה יעקב לדעת האם בפנימיותם, בהורדת בגדיהם, הם נצר לבית יעקב ולבני ישראל ורק בבגדיהם הם שונים.

על כך עונה יוסף לאביו: בָּנַי הֵם אֲשֶׁר נָתַן לִי אלוקים בָּזֶה, לא רק ביולוגית הם בני, אלה כפי שאני לבוש אחרת משאר אחי, כך גם הם – אך בכל זאת בני הם, כי בפנימיותם הם ראויים וממשיכים את תולדות ישראל.

יעקב מתעשת ומבקש מיוסף: וַיֹּאמַר קָחֶם נָא אֵלַי וַאֲבָרֲכֵם … יעקב מניח ידיו על ראשו ומברך אותם בברכת אהבה: הַמַּלְאָךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָאָרֶץ... וַיְבָרֲכֵם בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמוֹר בְּךָ יְבָרֵךְ יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר יְשִׂמְךָ אֱלֹהִים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה וַיָּשֶׂם אֶת אֶפְרַיִם לִפְנֵי מְנַשֶּׁה.

יעקב מגדיל לעשות בהדריכו את הדורות הבאים כיצד לברך את ילדיהם "בך יברך ישראל לאמור ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה" ומסביר רשי: הבא לברך את בניו יברכם בברכתם ויאמר איש לבנו ישימך אלקים כאפרים וכמנשה

ברכה לילדים שונה לחלוטין מחינוך הילדים.

בחינוך אנו מתווים דרך עבורם, מייעצים להם כיצד ראוי לנהוג, משתדלים להקנות להם ערכים וכו',

ברכה היא התחברות. אתה מרעיף בה על ילדיך את כל תקוותיך מהם, את אהבתך להם ומתפלל לבורא עולם שתקוות אלו יתממשו.

בחינוך אנו מעסיקים בעיקר את השכל, בברכה בעיקר את הלב.

מכאן ועד סוף כל הדורות ישימו הורים את ידיהם על ראש הילדים והנכדים בלילות שבת ובלילי יום הכיפורים וייזכרו בסיפור הזה: "ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה".

לא משנה כמה רחוק יתגלגלו הנערים – הם מחוברים לשמי ולשם אבותיי וידי לא ימושו מראשם.

שבת שלום.
אורי

 

קרא עוד >>

מצויינות זה "ריגלר"  |  דני אליהו – מנהל חט"ב

הורים יקרים שלום רב

שמח לבשר לכם שב"ה בשנה הבאה תיפתח בחטיבת הביניים ב"ריגלר" כיתה מצוינות אקדמית- עתודה מדעית טכנולוגית שבה ילמדו תלמידים מוכשרים שרואים את עתידם בתחום המדע והטכנולוגיה והם מעוניינים להתפתח בו.

בכיתה זו ילמדו התלמידים בכל שבוע:

 10 שעות מתמטיקה

6  שעות מדעים ופיזיקה

4 שעות אלקטרוניקה ומחשבים

ואת שאר המקצועות כנדרש בתכנית הלימודים.

את הכיתה תלווה "מכללת הרמלין להנדסה" ותלמידי הכיתה ילמדו במכללה במסגרת ימי עיון ומעבדות ייחודיות.

שותפים לכיתה זו גם האגף לפיתוח מצוינות במשרד החינוך במסגרת תכנית "אמירים" שביחד איתם בנינו תכנית העשרה נוספת לתלמידי הכיתה.

ההרשמה לכיתה החלה. אנו מזמינים כל תלמיד/ה עם מוטיבציה גבוהה להצלחה להצטרף, להצטיין ולהצליח. פרטים ניתן לקבל אצל נטלי: 0509530602  או דוד 0524747429

קרא עוד >>

"לבחור נכון"  |  חשיפה למסגרות ההמשך

בשבוע שעבר התקיים "יום הכוון" לתלמידי שכבת י"ב בשיתוף פרויקט "מעגלים". ביום זה התלמידים נחשפו למסגרות ההמשך לשנה הבאה. הבנים נחשפו למכינות קדם צבאיות והבנות נחשפו למקומות שירות לאומי ולשירות צבאי לבת הדתית. התלמידים התעניינו רבות וקינחו את היום עם ארוחת צהריים מפנקת. מוזמנים לצפות בסרטון המצורף 🙂
למחרת קיימנו ערב הורים ובו הצגנו להורים את מסגרות ההמשך, נגענו בסוגיות חשובות כמו: מהי הבחירה הנכונה עבור הילד שלי?
אך לפני כל זאת, פתחנו בשיחה מרגשת של רכז פרויקט מעגלים- יהודה מלכה עם סיפורו האישי של תרומת כליה לאביו. התרגשנו כל כך מקיום מצוות כיבוד הורים ועשיית הבחירה הנכונה.
הורים רבים ותלמידים טרחו ולקחו חלק בערב זה, ועל כן אנו מודים לכם מאוד.

קרא עוד >>

"חלקה טובה" | הנצחת חללי נתניה

ליאור פריאל- רכזת מעורבות חברתית 

תלמידי כיתה י'1 בהובלת המחנך ערן מיזן, התחילו בפרויקט "חלקה טובה" של עמותת "אורו נלך". בפרויקט זה התלמידים לומדים על חללי צה"ל של העיר נתניה ומנציחים אותם בדרכים שונות. בשבוע שעבר התלמידים  למדו כיצד לקרוא את פרטי החלל מתוך המצבה ואספו את הפרטים של החללים. בכיתה התלמידים ילמדו על החללים ובימי ההזכרות של החללים, נגיע בע"ה לבית העלמין, נגיד קדיש ונספר על החלל. כאשר היינו בחלקות בבית העלמין עצרנו ליד מצבה מיוחדת וקשה- ""שומנים של יהודים לצורך הכנת סבונים בשואה" . בחלקה זו סיפרנו מה אומרת המצבה וקיימנו מעמד מיוחד לזכר הנספים של השואה בדגש על עשרה בטבת-יום הקדיש הכללי.

יישר כח לתלמידים !

קרא עוד >>

קאנביס – מה אתם יודעים על זה?

חודש דצמבר נקבע במערכת החינוך כחודש המאבק בסמים ואלכוהול.
בחודש זה אנו מעלים למודעות את הנושא ומעודדים שיח עם התלמידים בנושא פיתויים, סכנות והשלכות של השימוש בחומרים וכן מתן כלים אפקטיביים להתמודד בתקופה מורכבת זו.
בתקופת הקורונה חלה עלייה מדאיגה בשימוש בחומרים מסוכנים ולכן דווקא כיום חשוב מאוד לעודד שיח בנושא.
בשכבת י' המחנכים העבירו סדנא בנושא.
לאחר שיח ולמידה התלמידים יצרו תוצר שמטרתו להעלות את המודעות בבית הספר לנושא.

מוזמנים לצפות בסרטון בנושא 🙂
יועצות ביה"ס

קרא עוד >>

מטיילים לפי הכללים!

ביום רביעי שעבר בח' טבת יצאו תלמידי ח7 לסיור שלח בליווי המחנכת נחמה גאן, הסייעת דינה זוארץ והמורה דוד עושרי .
בהנחייתו של המורה לשלח חונניהו.
הסיור היה חוויתי מהנה ומעשיר רגשית ואינטלקטואלית.
הסיור התקיים בשלולית החורף התלמידים האזינו לצפרדעים ניהלו איתם סוג של דו-שיח הכירו את הצמחים והעצים השונים וסיבת הימצאותם שם.
התפנקנו בכוס תה טבעי וחם וקינחנו בארוחת צהריים במנות פלאפל.
בשמורת האירוסים היה מאתגר טיפסנו על צוקי חולות והגענו לפסגת הצוק הצופה לים. תהנו מהנוף:)

 

 

קרא עוד >>

הבוגרים שלנו הם סיפורי ההצלחה שלנו  | איריס כהן

בוגר השבוע שלנו הוא אילון כהן.
אילון סיים ללמוד בבית הספר לפני שנתיים. אילון היה תלמיד מיוחד ותוסס. התקשה לשבת ללמוד בכיתה לאורך זמן. נער עם נשמה מקסימה ולב טוב שתמיד התנדב לעזור ולתת יד. היה מאד פעיל ומגויס.
בנוסף היה שחקן כדורגל מצטיין ואף אימן ילדים.
כל הכישורים הללו סייעו בידו להצטיין בצבא ולהפוך ללוחם וצנחן ללא חת. אנחנו כל כך גאים בו!

 איריס כהן הינה מחנכת הכיתה של אילון

קרא עוד >>

טהרת המשפחה  |  סיור חווייתי במקווה

בנות כיתה י"ב עולות חדשות יצאו בהובלת המורה אורית הורניק לסיור לימודי וחוויתי במקווה. כחלק מלימודי הכנה לחיי משפחה במקצוע תושב"ע המורה אורית החליטה ללמד את התלמידות על טהרת המשפחה במקום הכי טהור- המקווה. היה כייף ומרענן ללמוד מחוץ לקופסא. הבנות פונקו בשי צנוע בסוף הסיור.
תודה רבה למורה אורית הורניק

קרא עוד >>

ברוך הבא יהונתן פולארד!

ביום רביעי האחרון , לפנות בוקר, יונתן פולארד נחת בישראל כשהוא מלווה ברעייתו אסתר, כ-35 שנה אחרי שנעצר בארה"ב, הורשע בריגול למען ישראל וריצה 30 שנות מאסר. יהונתן כבר חלם לעלות לארץ ולהיות אזרח חופשי בה.
אנו התרגשנו כל כך מהבשורה המשמחת הזאת ומיד כל המורים הקדישו את הבוקר לחדשות המשמחות. התלמידים הביעו את שמחתם בברכות ליהונתן פולארד ולרעייתו.
"ברוך מתיר אסורים"
מאחלים להם הרבה בריאות ושנים טובות ויפות בארץ ישראל.
צפו בסרטון🙂

קרא עוד >>

טיפ טכנולוגי | ערן מיזן- רכז תקשוב

משתמשים בעכבר ומקלדת אלחוטים? 
כדי לעבוד איתם בצורה היעילה ביותר כדאי לשים לב למספר דברים: 1- יש לשים לב שהשימוש נעשה בטווח מרחק סביר וללא גופים המפריעים לתקשורת בין העכבר\מקלדת למתאם שלהם המחובר למחשב, אי הקפדה תיצור תקשורת לקויה ותחושה שמשהו מקולקל. 2. כדי לחסוך בסוללות מומלץ בסיום השימוש (בעיקר בעכבר המחובר ללפטופ ונכנס לתיק נשיאה) להפוך את כיוון הסוללות כך אורך חיי הסוללה יגדל. 3. עבודה עם עכבר על משטח מבריק או לבן עשוי ליצור "סינוור" לחיישן בתחתית העכבר, כדי למנוע זאת מומלץ לעבוד עם "פד עכבר" או על משטח כהה שאיננו מבריק
קרא עוד >>

פינת החידה! מי רוצה מתנה???

בפינה זו נשאל אתכם 3 שאלות על תוכן העלון.

איך זוכים?
מוזמנים לשלוח אלינו את התשובות בוואטסאפ במספר 0542077611.
כתבו לנו את שמכם המלא והכיתה, ואולי תזכו בפרס:)

שאלות העלון:
1. אילו פרטי מידע אספו תלמידי י'1 בפרויקט "חלקה טובה"?
2. באיזה חיל משרת הבוגר שלנו אילון כהן?
3. מי נחת השבוע בישראל?

בהצלחה!!!

קרא עוד >>

ברכות לזוכים

במהלך חופשת החנוכה נערך בחטיבת הביניים חידון משפחתי בהלכות חנוכה בהובלת רב בית הספר הרב אזוגי והמורה למחשבים אוריאל.
החידון שהיה שונה מבעבר עקב הקורנה הועבר באמצעות המדיה כאשר תלמידים רבים נכנסו והראו את ידיעותיהם
לשלב הסופי הגיעו 4 שזכו בפרסים:
מקום רביעי מנדוזה אלינור
מקום שלישי ליאל סמיה
מקום שני לינוי מכלוף
מקום ראשון דורון כהן
יישר כח לכול המשתתפים ולזוכים

קרא עוד >>

אלופי הכספת

תלמידי כיתה י"ב2 בהובלת המדריך לירון בן יאיר,  זכו במקום הראשון בתחרות של מחוז גוש דן בנים במשחק "הכספת", המאתגר מטעם ארגון "מעגלים".
"הכספת" הוא משחק אינטראקטיבי חוויתי , מעין חדר בריחה המשלב למידה משמעותית, משימות וחידות.
תלמידים בכל רחבי הארץ חולקו לצוותים ויצאו למסע לפיצוח הקוד הסודי. תלמידי כיתה י"ב הם אלו שהצליחו לפצח את הקוד ראשונים! התלמידים זכו ב1,500 שקלים לפעילות כיתתית. 
כבוד גדול! יישר כח לתלמידים ולמדריך לירון

קרא עוד >>
גלילה לראש העמוד