כניסת השבת | 18:52
צאת השבת | 19:49

ניוזלטר ריגלר | פרשת תזריע- מצורע

עשרת ימי תשועה• יום השואה • מפגשים עם אנשי עדות• סיור בקרון •יום הזיכרון • טקסים• שיחה עם הרב שמואל מורנו• שיחה עם מתן חורש • מפגש עם רחלי צינקין •"שלומי"• על הבוגר גולן אלקלעי• טקס עולים• חלקה טובה

אורי כהן

מנכ"ל ביה"ס

עולמות נבראים במילים

הורים נכבדים, תלמידים יקרים, צוות ביה"ס

השבת נקרא שתי פרשות. תזריע מצורע.

הצרעת לצורותיה – צרעת העור, צרעת הבגד וצרעת הבית – זוהתה בידי חכמינו לא כמחלה אלא כעונש, ולא על כל חטא אלא על חטא אחד מסוים: לשון הרע

חז"ל הגדילו לעשות בהדגשת חומרתו של לשון הרע. הם אמרו שהיא שקולה כנגד שלוש העברות הגדולות גם יחד – עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים. 

הרמב"ם פסק על "בעלי לשון הרע שאסור לדור בשכונתם, וכל שכן לישב עמהן ולשמוע דבריהם" 

מדוע מתייחסת היהדות למילים בחומרה כזו?

התשובה נוגעת לאחד העקרונות היסודיים ביותר באמונת ישראל. 

כמו לדתות אחרות, גם ליהדות יש מקומות קדושים, אנשים קדושים, מועדים מקודשים וטקסים מקודשים. 

אך היהדות שונה מהן באופן מהותי מפני שהיא, מעל לכול, דת של מילים קדושות

במילים ברא אלוהים את העולם: "ויאמר אלוהים יהי… ויהי". 

מילים הן גם האמצעי שהאל מתַקשר בו עם בני האדם. 

אחרי שברא את העולם, מתנתו הראשונה של אלוהים לאדם הראשון הייתה הכוח להשתמש במילים ולקרוא שמות לחיות, כלומר להשתמש בלשון לצורך מיון. 

כאשר ביקש אלוהים לסכל את תוכניתם של תושבי בבל לבנות מגדל וראשו בשמיים, הוא פשוט בלל את שפתם ומנע מהם לתקשר במילים. 

אלוהים ברא את עולם הטבע במילים. אנחנו בוראים (ולפעמים הורסים) את העולם החברתי במילים.

העיקרון הלשוני הראשון ביהדות הוא, אם כן, שהשפה יוצרת מציאות. עולמות נבראים במילים. 

מכאן נובע ששימוש-לא-ראוי ושימוש-לרעה בשפה לצורך זריעת חשד וריב לא רק שהוא הרסני, הוא גם מחלל את הקודש. הוא נוטל דבר קדוש, את היכולת האנושית לתקשר  ומשתמש בה למטרה הפוכה: להפריד ולהשחית את האמון שהיחסים הבין-אישיים החופשיים תלויים בו.

הלשון היא ביהדות הבסיס לבריאה, להתגלות ולחיים המוסריים. 

משלמה המלך למדנו ש "מָוֶת וְחַיִּים בְּיַד לָשׁוֹן"  ומדוד המלך למדנו ש, "מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב, נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה" . 

בכוחן של מילים לתקשר… לקשור… לכבד את האחר… 

כשאנחנו מדברים בזלזול על אחרים אנחנו מצמצמים אותם, מצמצמים את עצמנו.

משום כך הגדילו חכמינו כל כך בכובד משקלו של לשון הרע, החשיבוהו לחטא כה חמור, וסברו שהצרעת היא דרכו של האל לחשוף את העבריין לעין כול ולהכתימו. 

הלשון, רומזת התורה, היא דבר שאסור להקל בו ראש. כי בלשון ברא אלוהים את עולם הטבע, ובלשון אנו בוראים את עולמנו החברתי ומקיימים אותו. היא חיונית לקיומנו כמו האוויר שאנו נושמים.

שבת שלום

(קרדיט לתמונות: אהובה קליין – בראי התנ"ך)

דני אליהו

מנהל חטה"ב

חוזרים לשגרה

שלום רב,

בימים אלה אנו שמחים לחזור לשגרת למידה מלאה על פי מתווי משרד החינוך. אחד הנושאים העיקריים בהם נתמקד יהיה השלמת פערי הלימוד שנוצרו בימי הלמידה מרחוק.

למרות שהקפדנו להמשיך וללמד על פי מערכת השעות הרגילה גם בימי הסגר, עלינו לצמצם פערים שנצברו. צוות בית הספר רואה בכם ההורים שותפים חשובים למהלך זה ואנו מבקשים מכם להקפיד לשלוח את התלמידים לבית הספר כנדרש כדי שנוכל לעמוד באתגרים הלימודיים שלפתחנו.

הימים שבין יום השואה והגבורה ליום הזיכרון לחללי צה״ל ויום העצמאות מצויינים בבית ספרינו כ״ימי תשועה״. ימים אלה מתחילים בטקסי יום השואה והגבורה וממשיכים במיקוד למידה על מלחמות ישראל והקמת מדינת ישראל. במסגרת ימים אלה תלמידינו השתתפו בטקסים ויצאו לימי לימוד בבית יד לבנים ב״קרון״-מזכרת מרה מימי השואה והגבורה, מלחמות ישראל והקמת מדינת ישראל.

עם החזרה לשגרה הפעלנו במלואם את שיעורי המגמות, החינוך החברתי-דתי, הטיולים, הפעלות odt  וכמובן הלמידה בכל המקצועות. ב״ה אנו מאחלים לתלמידים החוזרים ללמידה בבית הספר המשך למידה מוצלחת ואיכותית וקיץ בריא.

דני אליהו

עשרת ימי תשועה

בשבועיים האחרונים ציינו את "עשרת ימי תשועה". מילים אלה מתוך תפילת ’על הנסים‘ מסמלות את רצף הימים שבין כ“ז בניסן – יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ד‘ באייר – יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה וה‘ באייר – יום העצמאות לישראל. משואה לתשועה. המילים הללו מפרטות את התהליך שעלינו, כעם וכיחיד, לעבור. משמעות המילה ’תשועה‘ היא חילוץ מצרה גדולה, ומכאן נבין שאין גאולה וישועה בלא מלחמה, בלא גבורה, בלא פורקן )מארמית: ישע משמים( ובלא נס; כמו בימים ההם, גם בזמן הזה. ”ועל כולם יתברך ויתרומם ויתנשא שמך מלכנו תמיד לעולם ועד“ – ובכך חותמים את ברכת ההודאה. השואה הנוראה, אשר החריבה את יהדות אירופה, עודדה והאיצה את תקומתה של מדינת ישראל ואת חיזוק העם היהודי במדינתו. גם בניינה של הארץ גובה מחירים כבדים מנשוא מיום הקמתה ועד ימינו, ומכאן תקנתם של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, ולהבדיל, יום ההוקרה לפצועים.

יום השואה- עד היהודי האחרון

השנה ציינו את טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן "עד היהודי האחרון – שמונים שנה לתחילת ההשמדה ההמונית". הנאצים ניסו לרצוח את היהודים עד האחרון שבהם, ואנו מצווים לזכור את הנספים עד האחרון שבהם! יש האומרים שאדם מת פעמיים, פעם ראשונה כשהוא הולך לעולמו ופעם שנייה כשאין מי שיזכיר אותו. משימתנו היא לזכור, להזכיר ולא לשכוח. יישר כח ותודה רבה לתלמידי כיתה י"א ולתלמידי מגמת המוזיקה אשר הובילו את הטקס המכבד .

תלמידי החטיבה, במסגרת לימודי השל"ח פגשו בן לניצולי שואה ושמעו  את סיפורו האישי מול הקרון שהובא מגרמניה על ידי מר רוני דותן, זכינו לשמוע את סיפור הבאת הקרון ואף להיכנס לתוך הקרון המצמרר ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, כמו גם נפגשנו עם ניצול שואה שסיפר לנו את סיפורו האישי.
למדנו על שלושה סוגי זיכרון, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה….וחיברנו את כל זה לחיינו וכי הזיכרונות הללו בתודעתנו ובחדרי ליבנו הם שמאפשרים את המשך חיינו…נזכור ולא נשכח…

ציון יום השואה במגמת צרפתית בכיתה י3 על ידי סיפורה של ניצולת השואה פאני בן-עמי. היא הייתה רק בת 13 כשהפכה למפקדת של קבוצת ילדים יהודים שברחו מצרפת לשוויץ החופשייה והקרנת הסרט "המסע של פאני" המבוסס על הסיפור האמיתי של פאני בן-עמי.

אליס רז

רכזת ספרות

"שלומי קשור בחוט אל שלומך"

במסגרת שיעור ספרות בתוכנית "גלישת רוח" למדו התלמידים את השיר "שלומי" שנכתב על ידי זלדה. שיר זה נכתב על מערכת היחסים בינה לבין בעלה שנפטר ממחלה. השיר נפתח במילים : שלומי קשור בחוט לשלומך" מטאפורה זו מסבירה שרגשות שלה תלויות ברגשות שלו.

שיר זה הולחן לזכרו של רס"ן בניה שראל שנהרג במבצע "צוק איתן". בשיחה האחרונה שלו עם אימו כששאל אותה :"מה שלומה?" ענתה במילים מתוך שורת הפתיחה של שירה של זלדה :"שלומי קשור בחוט אל שלומך". במהלך השבעה ככשרה נתניהו באה לנחם ושמעה על כך היא ביקשה שמיהורם גאון להלחין את השיר והוא פנה אל שולי נתן והשיר הולחן לזכרו של רס"ן בניה שראל.

שיר שנכתב במקור לתיאור קשר בין בני זוג הפך לתיאור הקשר החזק בין אם לבנה. יהיו הדברים לזכרו.

שְׁלוֹמִי קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.

קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.

וְהַחַגִּים הָאֲהוּבִים וּתְקוּפוֹת הַשָּׁנָה הַנִּפְלָאוֹת

עִם אוֹצַר הָרֵיחוֹת, הַפְּרָחִים,

הַפְּרִי, הֶעָלִים וְהָרוּחוֹת,

וְעִם הָעֲרָפֶל וְהַמָּטָר,

הַשֶּׁלֶג הַפִּתְאֹמִי והַטַּל

תְלוּיִים עַל חוּט הַכְּמִיהָה.

אֲנִי וְאַתָּה וְהַשַּׁבָּת.

אֲנִי וְאַתָּה וְחַיֵּינוּ בַּגִּלְגּוּל הַקּוֹדֵם.

אֲנִי וְאַתָּה וְהַשֶּׁקֶר.

וְהַפַּחַד. וְהַקְּרָעִים.

וּבוֹרֵא הַשָּׁמַיִם שֶׁאֵין לָהֶם חוֹף.

אֲנִי וְאַתָּה

וְהַחִידָה.

אֲנִי וְאַתָּה

וְהַמָּוֶת.

לימור עמית

רכזת ח"ח בחטיבה

ליאור פריאל

רכזת מעורבות חברתית

לשמוע מקרוב על עוז גבורתם- לזכור ולא לשכוח

זכינו לארח השבוע את הרב שמואל מורנו, אחיו של עמנואל יהודה מורנו, קצין בסיירת מטכ"ל בדרגת סגן אלוף , שנהרג בסיום מלחמת לבנון השנייה. מורנו הוא החייל הראשון בתולדות המדינה שתמונתו אסורה לפרסום גם לאחר מותו, בשל תפקידו הרגיש שמילא. שמענו בעיקר על הענווה והצניעות של עמנואל, היה "עז כנמר, קל כנשר ורץ כצבי". בשיתוף כי"ח, הרב שמואל מורנו העביר את השיחה גם בפעם השנייה בשפה הצרפתית עבור תלמידי עולי צרפת.

בשיחה נוספת אירחנו את סרן מתן חורש, שמענו את סיפורו האישי והמרתק מהקרב ברפיח ומהמרדף אחרי סגן הדר גולדין ז"ל. לקחנו איתנו את החובה להשיב את הבנים הבייתה. היה מרתק, המשכנו לשמוע (לא רצינו להפסיק לשמוע!) על העוז והגבורה של החללים , אשר מסרו את נפשם למען עם ישראל וארץ ישראל.

בהמשך לאירועי  יום הזכרון לחללי מערכות ישראל הוזמנה הגב' רחלי צינקין לשיחה עם תלמידי ריגלר -מובילת המאבק לשחרור השבויים הדר גולדין ואורון שאול.
"לזכור ולא לשכוח "
התלמידים נחשפו לסוגיה הכואבת שכמעט נעלמה מסדר היום הציבורי. לזכור את הנופלים ולא לשכוח את אלו שנותרו מאחור.
ביום הזה הבינו התלמידים שיותר מתמיד, יש לקרוא להשבת הבנים- הדר ואורון, לקבר ישראל.

"חלקה טובה"

תלמידי כיתה י'1 בהובלת המחנך ערן מיזן , יצאו בשבוע שעבר לבית העלמין הצבאי בעיר בהמשך קיום המיזם "חלקה טובה". התלמידים קיימו טקס לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, התלמידים  ציינו את הנופלים של חודש ניסן וסיפרו את סיפורם האישי. המשך הדליקו נרות נשמה, וקיימו עבור החללים טקס הזכרה עם קדיש. התלמידים מאוד התחברו להדלקת הנרות ולאמירת הקדיש. אי"ה התלמידים ימשיכו בכך בכל חודש ויחשפו לעוד סיפורים של חללים.

לימור עמית

רכזת ח"ח בחטיבה

ליאור פריאל

רכזת מעורבות חברתית

טקסי יום הזיכרון- הזדמנות להתחבר

בעקבות השנה האחרונה שהייתה מורכבת, שנה מלאה בחוסר ודאות, ריחוק חברתי והרבה בדידות. יום הזיכרון השנה עמד בסימן הזדמנות להתחבר. להתחבר לאחים שלנו, לחברים שלנו, לבני המשפחה שלנו ולצאת יחד למסע של זיכרון, הנצחה ואחדות.
ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה , התחברנו אל סיפורי הנופלים, אל הסיפורים שנשמעו, ואל אלה שעדיין לא. נזכור את כולם.

קיימנו על פי מסורת ריגלר טקס בערב יום הזיכרון ברחבת בית הספר ובבוקר קיימנו טקסים ממלכתיים באנטרדת "חטיבת אלכסנדרוני" בשיתוף הצבא, גרעין הנחל.
שמחנו מאוד לפגוש ביום זה בוגרים רבים על מדים, אשר כיבדו אותנו בנוכחותם בטקסים.
היה מרגש מאוד. תודה רבה למורים חגית לוזון על הובלת כל הטקסים, ללימור עמית על ליווי התלמידים , לעידן מור יוסף ולמרינה על הובלת תלמידי מגמת המוזיקה וכמובן לתלמידי שכבת י"ב ולתלמידי מגמת המוזיקה , אשר השתתפו בטקס. הייתם מדהימים!

מרינה מוסנקיס

רכזת מגמת מוזיקה

הבוגרים שלנו הם סיפורי ההצלחה שלנו

תכירו את גולן אלקלעי, בוגר מגמת מוזיקה מ-2019.
גולן היה דמות בולטת במגמה ותרם רבות לחיי המגמה.
במסגרת הלימודים הופיע גולן בכל הטקסים , היה מוזיקאי מוביל בהרכב בית ספרי, ליווה את מקהלת בנות בכנס מקהלות ארצי, השתתף וזכה במקום השני בתחרות ארצית "שיר נולד" עם השיר המקורי שלו " אלוקים", שר בדואט עם חנן בן ארי במופע "צלילים לנשמה" , גילם תפקיד ראשי בהצלחה רבה במחזמר "קזבלן" במופע סיום . והכל עשה עם חיבה, כריזמה והחיוך הגדול שלו!
ב-2018 השתתף גולן עם אחיו ברק באקס פקטור ,עונה שלישית, וריגש את הקהל וועד השוטפים עם הביצועים המיוחדים.
ועכשיו גולן לוחם בגדוד הרעם 334 בתותחנים.
בערב יום העצמאות בעונג רב צפינו במופע מרכזי של ערוץ 12 "הכוכבים של צה"ל" עם עידן רייכל. גולן שלנו ,יחד עם עוד שמונה לוחמים ולוחמות לקח חלק במופע מיוחד וחגיגי זה, והופיע בדואט עם עידן רייכל עם השיר "עכשיו קרוב".
גולן שיתף :"לא ניצחתי, אבל היה ממש כיף! הרגשה מטורפת להופיע ככה…"
אנו שמחים וגאים מאוד בהצלחה של גולן. בטוחים שהמשך עוד יבוא!

רקפת כהן

רכזת העולים

טקס עולי צרפת

ביום רביעי בבוקר ציינו את יום הזיכרון בטקס שנערך לקהילה הצרפתית (תלמידי חטיבה, תיכון והורים). הטקס יתקיים בסימן "ואהבת לרעך כמוך".  בטקס השתתפו תלמידים עולים  מכיתה י3, יא5, יב7, אשר הקריאו ושרו בצורה המכבדת את המעמד. כיבדו אותנו בנוכחותם נציגי העירייה ממחלקת קליטה בעיר.

תודה לכל מי שעזר וסייע בדרך ובמיוחד לתלמידים המקסימים שלנו ששתפו פעולה בצורה מופלאה וגילו אחריות.  אין כמוכם.

מועצת תלמידי י"ב מתכוננים לאירועי סוף שנה

השבוע צוות הניהול ומחנכי שכבת י"ב פגשו את נציגי מועצת תלמידים של שכבת י"ב. בפגישה דנו יחד, כיצד נציין את סיום שנת הלימודים הנוכחית. בטקס? בהופעה? בטיול? ישנן דילמות רבות , בעקבות מגבלות מגפת הקורונה. סיימנו את המפגש עם משימה עבור נציגי השכבה- לצאת לשטח ולשמוע את קולות חברי השכבה. נקבעה ישיבת המשך… נמשיך לעדכן…

פינת החידה! מי רוצה מתנה???

בפינה זו נשאל אתכם 3 שאלות על תוכן העלון.

איך זוכים?
מוזמנים לשלוח אלינו את התשובות בוואטסאפ במספר 0542077611.
כתבו לנו את שמכם המלא והכיתה, ואולי תזכו בפרס:)

שאלות העלון: 
1. מיהו אחיו של הרב שמואל מורנו, אשר אחיו נהרג בפעולה צבאית?
2. על מי מדבר השיר "שלומי"?
3. מיהו הניצול שואה שתלמידי העולים החדשים פגשו לקראת יום השואה?

בהצלחה!!!

גלילה לראש העמוד