כניסת השבת | 19:12  צאת השבת | 20:12

ניוזלטר ריגלר | פרשת במדבר

ארבעת העוגנים במצב חירום• לומדים אחרת • טיול שנתי • האסון במירון •פעילויות יום ירושלים • מסיבת ראש חודש • שוב צו אחוד • הבוגר שלנו, אילון שאלתיאל • תכנית מעברים  •ניווט ספורטיבי • סיור של"ח • "ריבונושלולם" • פינת החידה

אורי כהן

מנכ"ל ביה"ס

עולמות נבראים במילים

השבת נפתח את הקריאה בחומש הרביעי בפרשת במדבר.

בפרשתנו עם ישראל מצווה על סדר חנייה מיוחד במדבר,  שבו לכל שבט יש מקום קבוע, דגל וסמל. הדרכה זו היא התשתית ליצירת עם.  גם כאשר יגיע העם לארץ המובטחת ויחיה בה, לכל שבט תהיה נחלה משלו ובה הוא מניף את דגלו. כל דגל של כל שבט היה בצבע אבן החושן השייכת לאותו השבט. על הדגל הופיע סמלו המיוחד של השבט המאפיין את תכונותיו ואת תפקידו. כך למשל על דגל מחנה יהודה הופיע סמל המלוכה- אריה; אצל  זבולון סמל יורדי הים – ספינה וכך הלאה. (ע"פ הרמב"ן לבמדבר ב ב)

מצד אחד יש כאן בידול והפרדה, מאידך הבלטה זו מדגישה כי בכדי להגיע לאחדות כל אחד מהחלקים צריך להכיר בערכם של החלקים האחרים היוצרים את המכלול. גם אם הם שונים ממנו...

אדם שאינו מעריך את עצמו הוא אדם שאיננו מסוגל להעריך את זולתו. לכן חשוב לטפח "גאוות יחידה" המתאפיינת בצבעים וסמלים ייחודיים.

כל מקרה של מריבה או מחלוקת בעם, שורשה בחוסר היכולת לקבל ולראות את הצורך באחר, גם אם הוא הפוך לחלוטין.

האחים  לא יכלו להשלים עם שונותו של יוסף, עם מנהגו לסלסל בשערו ולהתלבש בצורה מהודרת. הדבר נראה להם לא מתאים למישהו שאמור לצאת ממנו חלק מעם הסגולה.

יעקב אבינו לפני מותו זימן את בניו ובירך כל אחד מהם בברכה מיוחדת לו. הוא העניק לכל אחד מהבנים תפקיד מיוחד ומתאים לו כחלק מפסיפס שמרכיב את העם.

יעקב ראה בכך תיקון לחטא השנאה בין האחים. הוא הבין כי רק כאשר  אחד מהשבטים יבין את יחודו וחשיבותו לעם, הוא יוכל גם להבין את יחודו וחשיבותו של השבט האחר, השונה ואפילו ההפוך.

בסגנון הלימוד התלמודי שבתורה שבעל פה, כאשר בכל סוגיה מובעת דעת ולאחריה דעה הפוכה ולאחר דיון מגיעים למסקנה. רק לאחר ששומעים דעות רבות ככל האפשר, ובכללן גם דעות הפוכות ולעיתים אפילו מופרכות , ניתן להסיק מסקנות ולכוון לתורת אמת. 

למדנו משמו של רבי אלעזר בשם רבי חנינא שריבוי הדעות בתורה מרבה את השלום. כך כל אחד שומע גם דעות אחרות ומרגיל עצמו להכיל גישות שונות, שלכל אחת מהן מקום של כבוד בבניית האומה. זו התכונה המתבקשת מתלמידי חכמים וזו התכונה הנדרשת ממנהיגי העם. היכולת להבין שלכל קבוצה בעם יש מקום של כבוד בבנייה משותפת של העם.

מנהיג אמתי יודע להתחבר באישיותו לכל הקבוצות בעם ומתוך כך לחברם יחד תוך שמירה על המיוחד שבכל קבוצה. מנהיג אמתי מבין שלא  ניתן לבנות את העם ללא החיבור האמתי והמכבד של המנהיג את כל חלקי העם המתחברים לפסיפס משלים ולעם מושלם.

משפחת ריגלר היקרה

בימים המורכבים העוברים על כלל עם ישראל, ההסלמה עם אויבינו בתוך הארץ ובעוטף עזה מחיבת אותנו לחזק החוסן האמוני, לעסוק באוורור רגשות ובהגברת הטוב בתפילות ובמעשים טובים.

מי ייתן ונזכה תמיד להתבשר רק בשורות טובות והשקט יחזור לביתנו.

ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום.

שבת שלום וחג שבועות שמח

אורי

(קרדיט לתמונות: אהובה קליין – בראי התנ"ך)

אדוה

אדוה אנו

יועצת

מלי ארפי

יועצת

ישראל במצב חירום

לצערנו בעקבות המצב הבטחוני שחל בימים האחרונים התלמידים נשארו בבתים וחזרו ללמידה מרחוק.
המחנכים וצוות היועצים העביר סדנאות של שיח רגשי עם התלמידים.
היה חשוב מאוד לשמוע אותם מה הם מרגישים ןאיך הם מתמודדים במצבי חירום ולחץ. התלמידים קיבלו כלי חוסן להתמודדות ומסרים חשובים.

האסון במירון

מדינת ישראל כולה הרכינה ראש לאור האסון הכבד שפקד אותה בהילולות מירון אשר איבדה 45 יהודים יקרים גברים וילדים.
ביה"ס ריגלר מוריו ותלמידותיו הקימו לוח הנצחה, קיימו טקס בליווי מועצת תלמידים וקראו תהילים בהפסקות לעילוי נשמת הנספים לרפואת הפצועים בהובלת בנות השירות.
בטקס הוקראו פרקי תהילים, הונצחו שמות החללים והושמעו קטעי שירה מאת התלמידה ג'ינגר גדג'.
יהי זכרם ברוך.
**תודה מיוחדת לתלמיד שון בוגאי מכיתה ח4 שהיה שותף מסור לארגון הטקס וגם על היותו נציג המועצה המייצג אותנו בכבוד באירועים שונים.

בוחרים ללמוד אחרת

בכיה י'2, פעילות חוויתית דרך משחקים שונים ללימוד וחזרה על חומר הלימודים בהסטוריה בהובלת המורה ורד פרחי

ובנוסף, המורה ורד פרחי הזמינה את כל בנות כיתת החינוך שלה י"א3 ללמוד לבגרות בהסטוריה בבית שלה שבכפר פינס. תענוג!

תודה רבה למורה ורד פרחי האלופה!

לימור עמית

רכזת ח"ח בחטיבה

ליאור פריאל

רכזת מעורבות חברתית

אירועי יום ירושלים

פתחנו את שבוע, יום ראשון , ערב יום ירושלים בלימוד משותף של תלמידי שכבת י', אשר העבירו לתלמידי שכבת ז'. הלימוד התקיים בסימן "אחדות ושותפות". התלמידים קראו יחד קטעי קורות, דנו בשאלה, כיצד נוכל לקדם את האחדות בעם ישראל וסיימו ביצירת כרזות הקוראות להעלאת האחדות ואהבת חינם בעם ישראל. יצאנו שמחים ונרגשים עם שירי ירושלים ועם קרטיב ביד.
יישר כח לתלמידי שכבת י' על הובלת הלימוד.

יישר כח לבנות יא1 המהממות בהובלת המחנכת דורית המדהימה שהרימו יום ירושלים שמח וחגיגי במיוחד לבנות כיתות ז' ו ח' ולכל תלמידי שכבת כיתה ה' בבית ספר אילן רמון- ביצירה, מוזיקה, משחקי מילים וציורים וחידון קהוט .הכל הכל בסימן ירושלים המאוחדת. יישר כח על כל העבודה הרבה🇮🇱🇮🇱🇮🇱 כולם נהנו ושמחו מאוד!
בתמונות- בנות י"א מעבירות לבנות חטיבת הביניים

בתמונות- בנות י"א מעבירות לתלמידי שכבת ה' בבית ספר "אילן רמון"

אנחנו ממשיכים לדבר "אחדות ושותפות". והפעם אלו הם נציגים מכיתות ט' ו י' שיצאו לפגוש ביום ירושלים את התלמידים של אורט גוטמן, על מנת לברר יחד, כיצד ניתן באמת לקדם אחדות. התקיימו מעגלי השיח, התחילו במשחקי הכרות, על משמעות היום. יחד למדו דף לימוד בקבוצות והכנת עשרת הדברות של אחדות בעם ישראל.
לסיום נערכה רפלקציה בה הם הביעו את רצונם לקיים מפגשים אלו לאורך כל ימות השנה ואת החשיבות של כך.

מסיבת ראש חודש סיון

לכבוד ערב ראש חודש סיון בנות שכבת י' באירוע חגיגי והפרשת חלה 🌹 התחלנו בטקס הכנת הבצק עם בקשות ותחינות, בזמן התפחת הבצק צוות בית הספר פינק בארוחת צהריים מפנקת, המשכנו למשחק קהוט בסימן יום ירושלים ולסיום קיימנו מעמד מרגש של הפרשת חלה. נאמרו בקשות רבות ותפילות לשלום המדינה🇮🇱 מאחלות לכולם בשורות טובות וחודש טוב בע"ה☺️ היה מרגש וכייף! תודה רבה לכל מי שלקח חלק באירוע ובעזרה הגדולה.

ליאור פריאל

רכזת ההכוון

צו אחוד- סבב 2

השבוע יצא הסבב השני של צו אחוד. יצאו תלמידי שכבת י"א (הצעירים שבשכבה) לצו ראשון בלשכת גיוס חיפה. מאחלים להם בהצלחה בתוצאות הצו. תודה רבה למורות המלוות, מחנכת י"א1 דורית קולצ'ה ולמורה לספורט עליזה בייגל.

בסרטון הבא, הקדשה מיוחדת לצוות החינוכי של שכבת י"א

טיול שנתי שכבת ז'

למרות ההתראות ולמרות הימים הלא פשוטים שעוברים על עם ישראל- לאחר התאמת המסלול להוראות חדר מצב של משרד החינוך, שכבה ז' יצאה לטיול שנתי חוויתי וערכי.
טיילנו בגן הלאומי ציפורי. ציפורי שהיתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה.
המשכנו לפארק הגשרים בנשר- זהו פארק במדרונותיו המזרחיים של הכרמל. חצינו את גשרים התלויים מעל אפיק נחל קטיע ונהננו מנוף צמרות העצים.
בשעות הצהריים המאוחרות הגענו לשמורת הטבע נחל שופט, הנמצאת בנוף של שדות ויערות עם צמחיה עשירה ערבה בוקיצה שעירה ושיחי פטל . ונהננו ממסלול מוצל ונעים.

חזרנו הביתה בשלום שמחים ומרוצים.

מרינה מוסנקיס

רכזת מגמת מוזיקה

הבוגרים שלנו הם סיפורי ההצלחה שלנו

תכירו את אילון שאלתיאל,
בוגר מגמת מוזיקה משנת 2014. אילון היה אחד התלמידים המובילים במגמה, ניגן בהרכב רוק של המגמה, היה זמר במקהלה הבית ספרית. מכיתה ט' ריגש את הקהל בהופעות בטקסים . אישית אני מכירה את אילון כשלימדתי אותו בכיתה ה', הוא היה ילד אוהב שירה, בעל קול מיוחד.
במסגרת המעורבות החברתית הצטרף אילון כתלמיד כיתה י' למקהלת "שורשים" ,תל אביב. אני כמנצחת המקהלה ביקשתי מאילון לעזור לי בהפקה של התכנית  המיוחדת לזכר המלחינה הישראלית ציונה לירון ז"ל. אילון תרם רבות לביצועים, השתתף בחזרות והופיע בקונצרט שבו חלקנו במה עם המוזיקאים מהשורה הראשונה כמו רוחמה רז, ליאור ייני, דפנה אלוני ואיתן מסורי.
בשנת 2016 השתתף אילון בתוכנית טלוויזיה אייל גולן קורה לך. אחרי שחרור מהצבא המשיך אילון להתעסק בשירה, והוציא כמה קאברים לשירים ידועים. בהמשך יצאו לאור כמה קליפים מקוריים בשיתוף עם צוף מימון ועידן צור.

אילון מספר: "הבסיס לשירה שלי הגיע מהשירה במקהלה. בכיתה י"א כחלק מפרויקט צהלה נפל בחלקי "לחמם" את אייל גולן להופיע מול 4700 אנשים באמפי ברעננה. השלב הבא שלי לכתוב את השירים המקוריים משלי. אני יודע לכוון את המילים, לבנות את המלודיה, ולהרכיב למנגינה את האקורדים המתאימים. הגשה ,להוציא רגש בשיר באו מהמון הופעות וחפלות מול האנשים ,פעמיים בשבוע שרתי  לחברים. מקווה להגיע לקיסריה ולמקומות הכי גבוהים שיש!"
נאחל לאיילון להגשים את החלום!!!

 

רקפת כהן

מנחה פדגוגית
ורכזת מעברים

תכנית מעברים

פתיחת תכנית מעברים לתלמידי שכבת ט'- מכינה קדם תיכונית לצמצום פערים. פתחנו בדברי חיזוק מפי הרב אזוגי בעקבות האסון במרון ובאמירת פרקי תהילים. בהמשך, דני- מנהל החטיבה,אורי כהן- מנכ"ל בית הספר ויעל עמירם- מנהלת התיכון, שוחחו עם התלמידים לקראת המעבר לתיכון. שתפנו אותם ופרטנו בפניהם את התכנית אותה הם יחוו בקרוב ועד סוף השנה,חולקו מערכות חדשות, כמו כן חולקו לתלמידים חולצות עם הכיתוב: " מצטיינים באהבה, מצטיינים בלמידה"- אני מאמין של בית הספר " ריגלר".
בהמשך היום, העבירו מחנכות הכיתות שיעור בנושא " מעברים", הצבת יעדים, שיח אודות החששות ושאלות שעולות מהשטח. לאחר מכן נכנסו לכל כיתה תלמידים מכיתות יא,יב ושוחחו עם התלמידים,ענו על שאלותיהם ונתנו מקום לשיח אודות המעבר. היה מקסים ומרגש לצפות בתלמידי התיכון שנכנסים בבטחון, מדברים על החשיבות של ההשקעה בלימודים, משווקים את בית הספר בצורה נפלאה ואת המגמות בהן הם לומדים ומספרים על תהליכים שהם בעצמם עברו במעבר מהחטיבה לתיכון.
בסוף היום חולקו לתלמידי הכיתות קרטיבים וברכה להמשך מוצלח ביחד עם צוות התיכון.

מיכל אסרף

מחכת כיתה ז'7

מקום ראשון בניווט ספורטיבי

ניווט הספורטיבי הוא ענף ספורט תחרותי, שבו על כל מתחרה למצוא מספר תחנות הממוקמות בשטח, תוך הסתייעות במפה ובמצפן. המנצח הוא זה שמסיים את המסלול (כלומר עובר בכל התחנות לפי הסדר) בזמן הקצר ביותר. רכזת התכנית היא גילת אורן בשיתוף אגף הספורט והפיקוח על החנ"ג, החנ"מ, מת"י נתניה ואיגוד הניווט במסגקת של ליגת מועדונים בית – ספריים.
כיתה ז7 מ"ריגלר" משתתפת בפרויקט זה מראשית השנה בהובלת המחנכת מיכל אסרף וליווי המורה לחנ"ג אשר כהן ועם עוד חט"ב בנתניה המשתתפות בתכנית. תכנית הניווט מובנית והדרגתית הכוללת בתוכה לימוד כיוונים, משחקי ניווט, בניית מפה, הכרת מפות גוונות בהן: מפת תצ"א ומפת ניווט ספורטיבי.
עם ההתקדמות בלימוד התכנית עברנו מניווט כיתתי ובמרחב ביה"ס לניווטים מחוץ לביה"ס. שבוע שעבר השתתפנו בניווט ב"חורשת הסרג'נטים" עם כיתות נוספות המשתתפות בתכנית. כל זוג תלמידים/שלישיה קיבל בזינוק מפה במסלול A,B או C וכרטיס ביקורת אלקטרוני. התלמידים נתבקשו לחפש ציוני דרך שונים בחורשה ולעדכן בכרטיס הביקורת שקיבלו. כיתת ז/7 מ"ריגלר" הובילה בשני מסלולים במקום הראשון ובמסלול נוסף במקום השני. בניקוד הכוללני "ריגלר" הוביל במקום הראשון.
בזכות השתתפות בתכנית הניווט, התלמידים חווים חווית הצלחה, תחושת המסוגלות מועצמת ע"י חיזוקים מיידיים וההתמצאות במרחב ככלי לחיים זאת מתנה.
מצפים בקוצר-רוח לתחרות בחודש הבא ב"שלולית החורף" כיתה ז/7.

פינת החידה! מי רוצה מתנה???

בפינה זו נשאל אתכם 3 שאלות על תוכן העלון.

איך זוכים?
מוזמנים לשלוח אלינו את התשובות בוואטסאפ במספר 0542077611.
כתבו לנו את שמכם המלא והכיתה, ואולי תזכו בפרס:)

שאלות העלון: 
1. ציין אתר אחד בו טיילנו תלמידי שכבת ז' השבוע?
2. במה עסקו מעגלי השיח של יום ירושלים?
3. לכבוד איזה אירוע קיימו הפרשת חלה בנות שכבת י'?

בהצלחה!!!

של"ח בנחל אלכסנדר

סיור של"ח לנחל אלכסנדר. צפינו בצבים וטיילנו לאורך גדותיו של הנחל (שראשיתו בשומרון) עד ים התיכון (כל הנחלים הולכים לים) בדרכנו שמענו מפי המורה חונניהו על הגרסאות השונות לשם המקום . בין היתר על אלכסנדר מוקדון. עצרנו בנקודות תצפית נהדרת בחורבת סמארה ושמענו הסברים על הצמחיה ועוד..

גלילה לראש העמוד