כניסת השבת | 17:41
צאת השבת | 18:35

וירא וירא

מסכמים שבוע

"על נסיון ואמונה": על אמונה בתנאי אי ודאות  •  השבוע שהיה: יום הזכרון ליצחק רבין ויום רחל אמנו  •  השבוע שיהיה: שבוע זהירות בדרכים  •    "נעים להכיר": על חינוך ביתי  • "משפחת ריגלר" : ברכות וניחומים

וירא... על נסיון ואמונה...

צוות יקר,

פרשת העקידה שנקרא השבת, פרשת וירא,  הינה אחת הפרשיות המכוננות בתורה, שמעוררות השתאות, וקשה להבנה בבינה האנושית.

במסלול חייו של אברהם יש מאפיין מתסכל: שורר נתק בין ההבטחות שהבטיח לו הא-ל לבין המציאות.

7 פעמים הבטיח לאברהם את הארץ. והנה כאשר מתה שרה אשתו לא הייתה לו אפילו חלקת קרקע משלו לקבור אותה, והוא נאלץ לקנות אחוזת קבר במחיר אסטרונומי.

כבר בפתיחת הסיפור נקרא אברם לעזוב את ארצו, את מולדתו ואת בית אביו, והבטיח לו הא-ל… "וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל וַאֲבָרֶכְךָ וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ וֶהְיֵה בְּרָכָה" (יב, א-ב).

בלי פקפוק ובלי היסוס יצא אברהם, החל במסע, והגיע לארץ כנען. הוא בא עד מקום שכם ובנה שם מזבח לה'. משם המשיך לבית-אל, ושוב בנה מזבח. ואז, כמעט מיד, אנו קוראים: "וַיְהִי רָעָב בָּאָרֶץ" (שם, י).

אברהם ובני ביתו נאלצו לרדת למצרים. שם נשקפה סכנה לחייו. הוא ביקש משרה אשתו להעמיד פנים שהיא אחותו, וכך שם אותה למתחזה.

איפה הייתה אז הברכה הא-לוהית? איך ייתכן שמי שנענה לקריאת הא-ל ועזב את ארצו מוצא עצמו במצב עניינים בלתי נסבל מבחינה מוסרית, ונאלץ לבחור בין בקשה מאשתו לחיות בשקר לבין מוות בסבירות גבוהה עד ודאית?

מתחיל להסתמן כאן דפוס. 

אברהם לומד כי בין הבטחות לבין קיומן יש דרך ארוכה ונפתלת. .. לא מפני שהא-ל אינו מקיים את דברו, אלא משום שעל אברהם וצאצאיו הוטל להביא לעולם בשורות חדשות

הבורא לימד את אברהם מרגע ההתחלה שלשם כך נדרשות תעצומות אישיוּת יוצאות דופן – כי בעולם האנושי שום תמורה גדולה אינה מתרחשת בן לילה.

צריך להמשיך ללכת גם כשאנו עייפים ואובדי דרך…

סיפור חייו של אברהם הוא סיפור של אמונה עיקשת ועמידה בפני כל המכשולים !!!

ארבע פעמים הבטיח הקב"ה לאברהם צאצאים… ארבע הבטחות גדלות והולכות.

אברהם יהיה אביה של אומה גדולה, זרעו יהיה רב כעפר הארץ ואף ככוכבי השמיים, ולבסוף, לא רק לאומה אחת הוא יהיה אב כי אם לאומות רבות, "המון גויים". אברהם שמע את ההבטחות ושם בהן מבטחו.

"וְהֶאֱמִן בַּה' וַיַּחְשְׁבֶהָ לּוֹ צְדָקָה" (טו, ו).

ואז… בנו מהגָר, ישמעאל, לא יהיה יורשו הרוחני. ועל רקע ההבטחה הנוספת  כי יורש הברית יהיה יצחק אנו קוראים: "קַח נָא אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ אֲשֶׁר אָהַבְתָּ, אֶת יִצְחָק, וְלֶךְ לְךָ אֶל אֶרֶץ הַמֹּרִיָּה, וְהַעֲלֵהוּ שָׁם לְעֹלָה עַל אַחַד הֶהָרִים אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיךָ" (כב, א-ב).

הניסיון לא היה בשאלה אם לאברהם יהיה העוז להקריב את בנו. הניסיון לא היה בשאלה אם לאברהם יהיה הכוח לוותר על דבר שהוא אוהב.

הוא כבר הוכיח זאת פעם ופעמיים… תחילה ויתר על ארצו ועל מולדתו ועל בית אביו, על כל מה שהיה מוכר לו… הוא ויתר על בנו בכורו ישמעאל… ומכאן שהסכמתו של אברהם להקריב את בנו אשר אהב את יצחק למען בקשתו של הקב"ה אינה נראית תמוהה כל כך…

גדולתו של אברהם היא יכולתו לחיות עם אי ודאות !

נקודת הניסיון בעקדת יצחק לא הייתה ההקרבה, כי אם האי-ודאות. עד שנגמר הניסיון, אברהם לא ידע לְמה להאמין ואיך העניין ייגמר….

בינתיים עליו לעשות את אשר הוא אומר לו.

אברהם לימד אותנו כי האמונה איננה ודאות, אלא היא האומץ לחיות עם אי-ודאות

הוא ידע שההבטחות יתקיימו; הוא הצליח לפעול מתוך חוסר-ידיעה איך זה יקרה ומתי…

תולדות אברהם לא נכתבו לחינם. התורה אינה ספר היסטוריה.

היא יכולה היתה לפתוח ב'תורת משה', במצוות השונות שניתנו במצרים או במעמד הר סיני. אבל התורה לא התחילה שם אלא הקדישה חומש שלם לסיפור תולדות אבות האומה היהודית, על דרכם, התמודדותם ומעשיהם.

אברהם לא חידש רק דרך אמונה בעולם, כפי שראינו בפרשת 'לך לך', אלא הוא גם חידש דת, תורה. אמונתו של אברהם באלוהים הביאה אותו להכרה בדבר "דרך ה'" הראויה.  

'תורת אברהם', לא הונחתה מלמעלה, בעקבות גילוי אלוהי, אלא צמחה מלמטה, מכוח ההכרה של אברהם באל אחד ויחיד, בורא העולם ומנהיגו.

שבת שלום

אורי 

השבוע שהיה

משפחת ריגלר

מאברהם אבינו למדנו שיעור גדול באמונה והשבוע שוב שאלנו את עצמנו מה קורה בחדר המורים שלנו ???

בימים האחרונים אני מנהל שיחות עם מורים רבים שכואבים את אשר אנו חווים בבית הספר.

ליבנו עם חברתנו אביבית ששכלה ביום שלישי את בעלה אליהו בן אברהם ז"ל .

 נישא תפילה שהמקום ישלח תנחומים למשפחה האבלה ושהשמחה תשוב לשרור בביתם תמיד.

צוות יקר.  

ביום ראשון ציינו את יום הילולת רחל אימנו בסעדת אמנים משותפת של כל הבנות, לימוד על רחל אימנו ומשחק kahoot בהובלת אליס וגלית.

ביום שני ציינו את יום רצח רבין. כיתה י'3 ותלמידים מכיתה ח יצאו למעגלי שיח משותפים עם תלמידי בית ספר אלדד. המעגלים היו בסימן "לוקחים אחריות".  יתר  הכיתות בשיעורי החינוך עסקו בנושא אחריות וצפו בסרט "מסע בעקבות רבין".

ביום רביעי בערב קיימנו ערב אימהות ובנות לכבודה של רחל אימנו. שרנו עם הזמרת אילנה עדני, ערכנו הפרשת חלה והרקדה מקפיצה. בסיום ההרגשה בנות החטיבה המשיכו לפעילות משותפת עם האימהות ובנות התיכון יצאו לקבר רחל אימנו. ב"ה התפללנו ופגשנו 2 נשים ,מיכל ותחיה אשר גרות בהתיישבות היהדות בית לחם. הן סיפרו לנו איך המסע שלהן התחיל ואיך החיים הצמודים לחלקת הקבר של רחל אימנו. היה מרתק.

יישר כח לגלית ברוך ואליס רז, ללימור וליאור, למחנכות ולכל הצוות שהיה שותף בארגון ובביצוע. 

השבוע שיהיה

בשבוע הבא אי"ה נציין את "שבוע זהירות בדרכים" בהובלת הרכזת בת אל פינגדלין , יועברו מערכי שיעור והרצאות.

שבת שלום  , וחורף בריא לכולנו 

אורי 

נעים להכיר... והיום על חוק חינוך חובה וחינוך ביתי

מאמרי דעה וקצת על בית הספר שלנו

השבוע עסקה התקשורת בהורים שבוחרים "לוותר" על בית הספר ולחנך את ילדיהם בחינוך ביתי. 

מהו החינוך הביתי? 

עמדת מערכת החינוך בישראל היא שמקומם של ילדים ונערים בגיל לימוד חובה הוא במסגרת מוסדות החינוך הפועלים בהתאם לחוק לימוד חובה, התש"ט-1949, חוק חינוך ממלכתי, התשי"ג–1953, חוק פיקוח על בתי הספר, התשכ"ט-1969 וחוק מוסדות חינוך תרבותיים-ייחודיים, התשס"ח-2008.

על פי חוק לימוד חובה קיימת חובת לימוד במוסד חינוך מוכר החל בגן ילדים לגילי 3 ועד כיתה יב.

שר החינוך רשאי לפטור מהחובה ללמוד במוסד חינוך מוכר את המבקשים פטור מהחוק האמור לשם חינוך ביתי

במקרה זה, יציגו המבקשים השקפת עולם מגובשת השוללת חינוך במסגרת מוסד חינוך.

על ההורים לשכנע בטיעוניהם את הגורמים המוסמכים שהילד עתיד לקבל או מקבל חינוך שיטתי המקנה לו מענה לסך צרכיו הכולל מיומנויות למידה וידע, מיומנויות וכישורים חברתיים ורגשיים.

פטור זה ניתן עבור חינוך של ילד בודד או של ילדי משפחה אחת ובשום מקרה לא עבור התכנסות לצורך לימודים של ילדי כמה משפחות יחד.

מחלוקת מכל סוג שהוא בין ההורים לבין מוסד החינוך לא תשמש עילה לפטור מחוק לימוד חובה לשם חינוך ביתי.

הסמכות לאשר או לדחות בקשה לקבלת פטור מחוק לימוד חובה לשם חינוך ביתי נתונה בידי שר החינוך על פי סעיף 5(ב) של חוק לימוד חובה, התש"ט-1949. השר אָצַל את סמכותו זו למנהל הכללי ולמנהלי המחוזות.

חוק לימוד חובה חל על כל הורה לגבי ילדו ולפיכך כל עוד לא ניתן פטור, חייבים ההורים בקיום הוראות החוק, וחובה עליהם להבטיח את רישומו של הילד במוסד חינוך מוכר ואת ביקורו הסדיר במוסד כאמור.

משפחת ריגלר

צוות ביה"ס כואב ומשתתף באבלם הכבד של אביבית כהן וילדיה בפטירתו של בעלה ואביהם אליהו (אלי) ז"ל

המקום ינחמכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד

ברכת מזל טוב לאבי רובינשטיין להולדת הנכד  

אורי כהן
מנהל ביה"ס
גלילה לראש העמוד