כניסת השבת | 16:19
צאת השבת | 17:16

וישלח וישלח 

מסכמים שבוע

מעשה אבות סימן לבנים​  •  השבוע שהיה: "מרכז שערים", סמינריון צבאי, טקס חליי מערכות ישראל, טיול הוקרה לפצועי צה"ל ועוד •  השבוע שיהיה: יום הוקרה ארצי לפצועי צה"ל, אקלים ביה"ס, מסיבת חנוכה   •   "משפחת ריגלר" : ברכות וניחומים

מעשה אבות סימן לבנים

צוות יקר,  ערב שבת שלום

השבת נקרא את פרשת וישלח

בתחילת פרשתנו מתואר כיצד יעקב ועשיו נעו אחד לקראת השני באסטרטגיות צבאיות שהעידו על מוכנותם למלחמה.  באופן שכזה התנגשות המלחמתית הייתה בלתי נמנעת. " "וַיָּשֻׁ֙בוּ֙ הַמַּלְאָכִ֔ים אֶֽל יַעֲקֹ֖ב לֵאמֹ֑ר בָּ֤אנוּ אֶל אָחִ֙יךָ֙ אֶל עֵשָׂ֔ו וְגַם֙ הֹלֵ֣ךְ לִקְרָֽאתְךָ֔ וְאַרְבַּע מֵא֥וֹת אִ֖ישׁ עִמּֽוֹ" (לב ז).

הרמב"ן מוסיף: "לאמור כאשר אתה הולך לקראתו כן הוא הולך לקראתך, ומהר תפגשו זה בזה".

לעשיו היה יתרון צבאי ניכר:  "וארבע מאות איש עמו"  – וכפי שבאר רבנו בחיי: "מוכנים למלחמה".

לעומתו, יעקב: " וַיִּוָּתֵ֥ר יַעֲקֹ֖ב לְבַדּ֑וֹ ", רק הוא ובני משפחתו. והתוצאה היא: " וַיִּירָ֧א יַעֲקֹ֛ב מְאֹ֖ד וַיֵּ֣צֶר ל֑וֹ …"

החשש לנוכח יתרונו של עשיו לא היה פחד משתק אלא בסיס לתוכנית פעולה.

יעקב לא סמך על הנס, והתחיל בהערכות למגננה מבצעית: " וַיַּ֜חַץ אֶת־הָעָ֣ם אֲשֶׁר־אִתּ֗וֹ וְאֶת־הַצֹּ֧אן וְאֶת־הַבָּקָ֛ר וְהַגְּמַלִּ֖ים לִשְׁנֵ֥י מַחֲנֽוֹת. וַיֹּ֕אמֶר אִם־יָב֥וֹא עֵשָׂ֛ו אֶל־הַמַּחֲנֶ֥ה הָאַחַ֖ת וְהִכָּ֑הוּ וְהָיָ֛ה הַמַּחֲנֶ֥ה הַנִּשְׁאָ֖ר לִפְלֵיטָֽה" (ח-ט).

זו הייתה היערכות מתוחכמת ומדוקדקת, בשתי רצועות הגנה וכפי שמסביר הרב חזקיה בן מנוח, החזקוני : "בעוד שהיה עשו נלחם אל המחנה האחת, יש שהות במחנה הנשאר לפליטה לברוח. או לאחר שיכה המחנה הראשון, יהא הוא ואנשיו יגעים ועייפים ויהא המחנה הנשאר לפליטה שלא יהא יגע, וילחם עמם ויהרגם".

אולם יעקב לא הסתפק בהערכות צבאית. הוא פעל בעוד שני מישורים וכפי שמביא מדרש קוהלת: "'טובה חכמה מכלי קרב', זה חכמתו של יעקב אבינו, 'מכלי קרב' של עשו הרשע.

וממשיך המדרש (ומכאן הדברים בשפתנו שלנו ולא בשפת המדרש במקור): יעקב צייד את אנשיו בנשק מוסתר מתחת בגדיהם, למקרה שה'מפגש' יהפוך לעימות, והלביש אותם בגדים לבנים מבחוץ כדי שיראו כמי שפניהם לשלום, והכין עצמו לשלשה דברים, לתפלה, ולדורון, ולמלחמה

לתפלה מניין? שנאמר (בראשית לב): 'הצילני נא מיד אחי'".  כחלק מההכנות הוא עמד בתפילה לקב"ה; שיסייע בידו, במקום שאין לו יכולת להשפיע וכפעולה רוחנית מעצימה שחיזקה את 'רוח הלחימה', למקרה שידרש להילחם עם עשיו ואלופיו.

ה'דורון' – ה'מתנה' היה גם חלק מ'ההכנה לקרב',  – פעולה דיפלומטית להשגת היעד האסטרטגי ללא קרב.

ולמלחמה

הקרב הוכרע, העימות נמנע, יעקב ניצל ועשיו הולך לדרכו.

מכאן למדנו מרבנו בחיי: שיש בפרשתנו רמז לדורות,  למה שעתיד שיארע לנו תמיד עם בני עשו. וראוי לנו לנהוג בדרכיו של יעקב שהתקין עצמו לשלושה דברים: למלחמה לתפילה לדורון".

"ויותר יעקב לבדו ויאבק איש עמו עד עלות השחר" .

הלילה הארוך של המאבק במעבר היבוק שעל גדות הירדן,  מסמל את תמצית חייו של יעקב ואת חיינו אנו:

לילה, לבד, מאבק, ועלות השחר.

שני מימדים והיבטים למילה "לבד". יש לבד המבטא חוסר, כאב וניתוק . ויש לבד המבטא יחודיות.

כשנותר יעקב לבדו שם מעבר לנהר,  כשכל משפחתו מהעבר השני ושרו של עשיו נלחם בו הוא אכן היה בודד.

מלחמתו בחשכת הליל לבדו מול כוחות עצומים. אבל אז מגיע עת "עלות השחר" – רגע שבו האור מנצח את החושך והלבד יתהפך למשמעות של  יחודיות .

שבת שלום

אורי 

השבוע שהיה

משפחת ריגלר

זכינו השבוע לחנוך את מרכז שערים, 

חגיגה של תגבור לימודי בשעות אחר הצהריים עודדו את התלמידים להתמיד ולהגיע למרכז

במסגרת פעילות כיתות הספורט, כיתה ח7 השתתפה ביום רביעי בטורניר קטרגל עירוני. התלמידים הפגינו התנהגות ספורטיבית למופת, שיחקו בצורה מקצועית ומאוחדת והגיעו למקום הראשון. 🏆במהלך ההכנה לטורניר וההשתפות בו לומדים התלמידים ערכים לחיים: עידוד למצוינות, אמונה ביכולת שלהם, משחק קבוצתי, עזרה לאחר והתרומה של כל אחד מהם להצלחה. ערכים אלו עולים בקנה אחד עם עבודתה החינוכית של המחנכת מיכל ומחזקים את התלמידים בדרך זו. בע"ה מחכים כבר למשחק הבא…

ביום שני יצאו, תלמידי שכבת יב בנים לסמינריון צבאי במסגרת תכנית מעגלים.

התלמידים השתתפו בסדנת הסוואה, סדנה להגנה עצמית ומסע אלונקות. כמו כן הם פגשו את חניכי מכינת פדואל . הפעילות , כחלק מהפעילויות לעידוד לשירות משמעותי ולמכינות.

ביום שלישי השתתפו תלמידי כיתות י'3 ו י'1 ותלמידי מגמת מוסיקה בטקס  לחללי מערכות ישראל אשר נפלו בחודשי כסלו בבית יד לבנים.

הטקס היה מרגש מאוד. יישר כח  לתלמידים שהופיעו ולתלמידים שצפו.

ביום רביעי תלמידי כיתה ט יצאו לטיול הוקרה לפצועי צה"ל בזכרון יעקב . בטיול התלמידים שמעו סיפורי לוחמים שנפצעו והצדיעו להם.

שכבת ז נהנתה השבוע מפעילות  גיבוש- סדנת בלונים מהנה.  המופע התבסס על סיפורו האישי של  ניר מבלוניר.  בסיפור הצלחתו התמקד בחשיבות של התמדה ואמונה בעצמי.

השבוע שיהיה

מורים יקרים!

ביום ראשון, יום ההוקרה הארצי לפצועי צה"ל.

השבוע משיך את העיסוק באקלים הבית הספרי ונתמקד בסוגיית "רואים את הטוב" בי ובאחר.

נקדיש לסוגיה מערכי שיעור,

ביום שלישי אי"ה נשמע את סיפורו המופלא של אביחי שלי

וביום רביעי בערב נקיים מסיבות חנוכה ונשתתף בהופעה של שי המבר

שבת שלום  , וחורף בריא לכולנו 

אורי 

משפחת ריגלר

 

זר ברכות לשרה וחגי דגני  לרגל הבת מצוה של הבת ניצן 

 

 

לחברתנו, רקפת כהן

משתתפים באבלך הכבד  על פטירת אביך אריה מאיר שבתאי ז"ל

בנחמת ציון וירושלים תנוחמו

אורי כהן
מנהל ביה"ס
גלילה לראש העמוד